PETÍCIA ZOBERME SI SPÄŤ NÁŠ PARK!

Sídlisko Ostredky, s centrálnou polohou krásneho parku, je unikátny a nadčasový projekt. Už v minulom režime ho prichádzali obdivovať urbanisti i architekti z rôznych krajín. Ako jediná časť Ružinova nie sú Ostredky prejazdné, a tým vznikol uprostred tohto sídliska zelený park s detským ihriskom, v ktorom celý deň nestretnete auto. Namiesto toho tu pri prechádzke stretnete množstvo susedov, mladých rodín s deťmi, spokojných seniorov sediacich na lavičkách, prípadne si môžete posedieť na veľkej terase v záhradnej reštaurácii Planetka alebo v útulnej kaviarničke v Buducke.

Tu však, žiaľ, idylka končí. Celý park a množstvo pozemkov okolo sa totiž záhadne stali v posledných rokoch majetkom v súkromných rukách. A bez súhlasu týchto vlastníkov sa nemôže rozširovať ihrisko či chodníky, nemôžu sa osádzať nové lavičky, smetné koše ani vysádzať nové stromy. Obeťou súkromných pozemkov sú aj bývalé verejné toalety, veľká časť pozemkov základnej školy aj športového gymnázia.

Jeden z majiteľov pozemkov mal v roku 2013 doslova „diabolský“ plán, ktorým chcel veľkú časť sídliska zastavať 12 rôznymi budovami, vrátane priestorov v parku. Skupina aktívnych obyvateľov začala proti tejto výstavbe spisovať petíciu, robiť osvetu a založila OZ Naše Ostredky. Mohutným verejným tlakom sme zatiaľ výstavbu odvrátili. Vďaka našej aktivite sú dnes Ostredky jediné sídlisko v Ružinove, ktoré ma vyhlásenú stavebnú uzáveru.

Tento stav je však iba dočasný. Pokiaľ budú mať pozemky pod našimi nohami vo vlastníctve súkromníci, hrozba výstavby tu bude aj naďalej a bez ich súhlasu nebude možné nič v parku a širšom okolí budovať pre obyvateľov. Smutným príkladom je snaha Vladimíra Sirotku, ktorý z grantu a sponzorsky vybudoval fitnes ihrisko v parku a mal snahu o ďalšie prvky (petangové ihrisko, pingpongové stoly, záhradný šach či ruské kolky). Dva roky po sebe mu prepadol grant na tieto aktivity, pretože nedostal súhlas od vlastníka pozemku, ktorý iba arogantne skonštatoval: „Pozemkov je v Ružinove dosť, choďte si to robiť inde.“ Rodičia a malé deti vedia, že ihrisko v parku už dnes kapacitne nestíha a na hojdačku alebo šmykľavku sa čaká v rade. Rozšírenia ihriska sa tiež nedočkáme, pretože leží na súkromných pozemkoch…

Apropo, ešte poznámka k téme súkromné pozemky: samospráva nemôže na súkromných pozemkoch umiestňovať lavičky, koše, sadiť stromy, rozširovať ihriská či rekonštruovať školský areál gymnázia, ale tieto súkromné pozemky kosí a udržiava, čo stojí ročne nemalé desaťtisíce eur. Čiže paradoxne namiesto toho, aby sme tieto pozemky zveľaďovali, tak ich ešte súkromníkom kosíme a oni spätne neposkytujú nič!

Ružinov je najbohatšia mestská časť v Bratislave a v roku 2018 má rozpočet vyše 38 miliónov eur. Ďalšie stovky tisíc eur pribúdajú do miestnej kasy z poplatkov za rozvoj, ktorý povinne podľa zákona musia platiť developeri. Mestská časť a starosta zaspali a nekonajú pri „Hirošime“ (bývalý OD Ružinov), pri pozemkoch okolo jazera Štrkovec, kde sú taktiež súkromní vlastníci a hrozí jeho zastavanie z dvoch strán, ani pri mnohých iných pozemkoch a projektoch po celom Ružinove.

Na Ostredkoch sme dostatočne silná komunita, čo sme dokázali pri petícií proti výstavbe v parku, pri petícií proti výstavbe na Astronomickej, pričom obe petície obsiahli tisíce podpisov, ale aj pri pripomienkovaní územného plánu zóny, kedy sme doručili na úrad stovky pripomienok a sám spracovateľ územného plánu sa vyjadril, že s takým niečím sa ešte nestretol. Pri našich protestoch na mestskom zastupiteľstve bolo poznamenané, že obyvatelia Ostredkov sú najaktívnejší v Bratislave a keby takých bolo viac, tak celá Bratislava vyzerá inak. Teraz máme šancu opäť dokázať všetkým, že Ostredky sú naše a že si zoberieme náš park späť!

Preto spúšťame ako OZ Naše Ostredky petíciu za odkúpenie pozemkov v parku späť do vlastníctva mestskej časti Ružinov, aby sa mohol park ďalej rozvíjať, kultivovať a slúžiť aj ďalším generáciám, tak ako slúži od 60tych rokov našim predkom a nám. Na volených predstaviteľov, žiaľ, v dnešnej dobe platí iba verejný tlak a čím väčší ho spoločne vyvinieme, tým väčšiu šancu máme, že park opäť bude patriť nám všetkým!

V prílohe nájdete mapu Ostredkov aj s legendou, aby ste mohli mať komplexný prehľad o pozemkoch a ich vlastníkoch, a petičný hárok. Vyplnený petičný hárok môžete odovzdať osobne v reštaurácii Planétka, kde si zároveň môžete aj ďalšie prázdne petičné hárky vyzdvihnúť.

V Bratislave dňa 26.7.2018

Za OZ Naše Ostredky:

Martin Patoprstý, Vladimír Sirotka, Maroš Mačuha, Martin Chren

PETÍCIU SI VYTLAČÍTE TU.

 

 

12 komentárov k “PETÍCIA ZOBERME SI SPÄŤ NÁŠ PARK!”

 1. Kolegovia,

  mate moju absolutnu podporu. Zijem v Ruzinove a Trnavke od roku 1998 a ruzinovsky park je jedniny svojho druhu a charakteru v Bratislave. Som svedkom arogantneho zasahovania do charakteru mesta kamkolvek sa pozriem. Zivotny priestor mizne pod ocami z mesiaca na mesiac. Som jednoznacne za vasu iniciativu. Je vsak potrebne, aby na mestskej casti Ruzinov sedeli spravny ludia, ktorym bude na danej casti zalezat. Aktualne, podla stavu veci v Ruzinove mam o tom vazne pochybnosti …

 2. Dobrý deň,v tieto horúce dni zase riešime horúci problém.Jednoznačne sa musíme zomknúť a konať.Napadá ma myšlienka…čo keby domoví dôverníci,ktorí dobre poznajú svojich obyvateľov v danom obytnom dome ,sa dali tak trochu do práce a iniciatívne spisovali petíciu. Snáď by to nebol taký problém.Vyzývam aj kluby,kde sa obyvatelia schádzajú…možností je veľa,aj keď sú dovolenky.Veď ide o vec,ktorá sa dotýka každého,ba aj budúce generácie!!
  Prečo to píšem? Nuž niekto dával petičné hárky do vchodov,obyvatelia si nedali ani tú námahu aby si prečítali,rovno odhadzovali na zem,v lepšom prípade do koša!

  1. Dobrý deň p. Kubínyiová, snažili sme sa, aby bol list a petícia vo všetkých schránkach na Ostredkoch. Máme veľa pozitívnych odpovedí. Žiaľ, nie všetci sa zaujímajú o svoje okolie a veci verejné. Pokiaľ však tá časť obyvateľov, ktorej to nie je ľahostajné a je aktívna sa zomkne, tak určite sa časom pridajú aj ostatní.

   1. ano, povedala by som, ze sme v uplnej mensine, ktori sa zaoberame okolim. a potom sa niekto cuduje, ze ma 8- poschodovy barak pred domov, alebo akou farbou ma natrety panelak…

 3. Dobrý deň, chcela by som vedieť, kedy a kto odsúhlasil predaj pozemkov súkromným vlastníkom.
  Toto nie je možné nechať bez povšimnutia. Ďakujem.

  1. Dobrý deň p. Benedeková,

   pozemky, ktoré vlastní p. Kováč kúpil od cirkvi. Ostatné pozemky sú získane rôznymi formami reštitúcií, dedičstva alebo kúpy, no detailne informácie žiaľ nemáme, nakoľko je veľmi zložité sa k ním z pozície obyvateľov dopracovať.

 4. Túto iniciatívu veľmi chválim, bodaj by sa to podarilo! (ako vieme na Slovensku normálne a logické veci často idú zrealizovať nepredstaviteľne ťažko…)

  1. Ďakujeme veľmi pekne za podporu. Sme si vedomí, že je to beh na dlhú trať, ale niekde sme začať museli, keďže samospráva nekoná a je jej to ľahostajné…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.