Divné pozadie prevodov pozemkov v parku

Celé naše sídlisko je rozparcelované na pozemky rôznych súkromných vlastníkov, ktorí sa záhadnými spôsobmi dostali k pozemkom. Niektorí ich odkúpili od cirkvi, niektorí ich získali dedičstvom či pofidernými reštitúciami a niektorí proste len špekulatívne kúpili s vidinou ďalšieho biznisu. Vďaka spoločnej aktivite všetkých obyvateľov sa podarilo v roku 2013 zastaviť petíciou výstavbu 12 budov a v roku 2016 donútiť mestskú časť vyhlásiť na Ostredkoch, ako na jedinom sídlisku v Ružinove, stavebnú uzáveru. Posledný krokom k ochráneniu nášho územia však má byť územný plán zóny, ktorý žiaľ už rok a pol blokuje okresný úrad. Presne ten okresný úrad, kde nedávno polícia urobila raziu a jeho úradníkov zadržala za korupciu kedy vyberali úplatky od developerov.

Práve preto sme v lete začali spisovať petíciu za odkúpenie pozemkov v parku späť do vlastníctva mestskej časti. Iba tak sa totiž môže park rozvíjať, rozširovať oddychové zóny, detské ihrisko či modernizovať mobiliár ako lavičky a koše. Aj napriek podpisu vyše 1 500 obyvateľov ružinovskí poslanci za KDH nehlasovali (obaja vicestarostovia Dušana Pekára) za prerokovanie tejto petície na miestnom zastupiteľstve.

Najznámejším a najväčším vlastníkom pozemkov na Ostredkoch je p. Kováč. A tak nenápadne a potichučky ako kúpil od cirkvi veľkú časť sídliska, rovnako potichučky teraz časť svojich pozemkov predal! Nie, neunúval sa osloviť mestskú časť a to aj napriek tomu, že práve na týchto pozemkoch sú bývalé verejné WC, ktoré ako jediné sú v správe mestskej časti.

Našim najnovším „susedom“ je istá spoločnosť Ethera, s.r.o., ktorá sa stala vlastníkom pozemkov v parku v okolí bývalých verejných WC. Táto spoločnosť kúpila pozemok o výmere 1019 m2, ktorý má na liste vlastníctva zaevidovaný druh pozemku ako ostatná plocha a spôsob využívania pozemku: „Pozemok, na ktorom je okrasná záhrada, uličná a sídlisková zeleň, park a iná funkčná zeleň a lesný pozemok na rekreačné a poľovnícke využívanie.“

Ako rozmýšľame, tak rozmýšľame, nejde nám do hlavy, prečo by niekto kupoval uprostred sídliska pozemok s týmto spôsobom využitia. Ak teda nie je filantrop, ktorý tu chce vybudovať okrasnú záhradu alebo nebodaj poľovník, ktorý si tu chce vybudovať svoj poľovnícky revír… Špeciálne, keď pri cene pozemkov v Bratislave vychádza takáto výmera na vyše 440 tisíc Euro!

Pripomíname, že už v roku 2012 mal p. Kováč presne na tomto mieste zámer stavať. Takúto astronomickú sumu za kus pozemku môže dať naozaj iba veľmi bohatý a štedrý filantrop alebo niekto, kto má s týmto pozemkom iný zámer… Pozrime sa teda, kto je náš nový „sused“. Spoločnosť Ethera, s.r.o. bola založená dňa 26. 5. 2018 a založila ju iná spoločnosť s názvom Starting Business, so sídlom na ulici Grösslingová 17. Túto spoločnosť založili dve iné spoločnosti a to IURA Capital, s.r.o. a Davis & Morgan, a.s., obe taktiež so sídlom na ulici Grösslingová 17.

Zdroj: http://www.mimovladky.net/detajl.php?id=70389&typ=zaujmoveZdruzenie

Samotná spoločnosť Ethera, s.r.o. je písaná na istú p. Alenu Valovú z Vrútok, ktorá figuruje ako konateľ od 17. 7. 2018 a sídli v lukratívnej časti Starého mesta.

Napísali sme teda p. Valovej list na adresu jej trvalého pobytu aj na adresu spoločnosti, ktorá vlastní pozemky. Uvidíme či si na rozdiel od p. Kováča nájde čas a odpovie nám.

Mimochodom od aktívneho obyvateľa sme dostali informáciu, že aj p. Kováč má určitú zmenu, a to zmenu trvalého pobytu. Trvalý pobyt má totiž na Súmračnej ulici č. 28, čiže je tiež de facto našim novým susedom. Vzhľadom na predaj časti jeho pozemku a zmenu trvalého bydliska na Ostredky sa obávame, že sa opäť pripravuje špekulatívny zámer s pozemkami.

Aj napriek tomu, že ani úrad, ani starosta nám príliš nepomohli, ako občianske združenie Naše Ostredky spolu s vami už 5 rokov bojujeme proti zahusťovaniu a za zveľaďovanie nášho sídliska a iba spoločne s vami môžeme ďalej naše sídlisko zveľaďovať a vzdorovať rôznym snahám vlastníkov pozemkov naprieč celými Ostredkami.

Podporujeme preto vo voľbách do miestneho zastupiteľstva za Ostredky ľudí, ktorých poznáte a ľudí, ktorí sa naozaj Ostredkom venujú. S podporou OZ Naše Ostredky kandidujú nezávislí kandidáti Martin Patoprstý, Vladimír Sirotka a Maroš Mačuha.

OZ Naše Ostredky

3 komentáre k “Divné pozadie prevodov pozemkov v parku”

  1. Som úplne obyčajný človek, vyrastala som na Pošni teraz bývam na Ostredkoch a verte či nie veľmi ma trápi že niekto ako tých čo majú vo vlastníctve časti pozemkov na Ostredkoch to nemajú za čisté peniaze. Veď obyčajný človek si nemôže dovoliť kúpiť ani len byt aby sa na celý život nezadĺžil, pýtam sa majú vôbec svedomie a úctu k ľuďom ktorý sú im susedia veď to bije do očí každému že im nieje hanba. Kedysi to patrilo Ostrekom a tak by to malo aj zostať. Úprimne vám poviem že niekedy mám aj obavu prejsť sa po Ružinove aby ma niekto neoslovil že kráčam s dieťaťom na vychádzke po jeho pozemku, tak ako sa mám niekto cítiť ako doma, je to zvrátené. Musíme bojovať spoločne o to čo patrí Ostrekom či celému Ružinovu. Chamtivosť každého dobehne a verím že sa nebudú stavať nezmyselné budovy a v neposlednom rade veľmi ma znepokojuje aj v časti Pošeň bývalý OD-Ružinov je to ako päsť na oko ísť okolo tejto zrúcaniny je dosť nebezpečné a navyše nerobí to dobré meno celému Ružinovu, v blízkosti hotela je mnoho turistov ktorý sa s údivom fotia pri zrúcanine akoby sme boli na poslednom mieste čo sa týka kultúry, je to smutné a myslím že to nieje vhodná „reklama“ alebo sa zapíše ako kultúrna pamiatka UNESCO v časti Ružinov? S úctou Mária

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.