Kto sme a za čo bojujeme

Sídlisko Ostredky, ktorého pomyselné hranice vytyčujú hlavné komunikácie Ružinovská, Tomášikova, Maximiliána Hella či Trnavská a Vrakúnska cesta je svojou polohou jedinečné. Centrom sídliska je obrovský park, ktorý sa ťahá stredom sídliska a pokračuje až po už dnes zľudovatelý „Kozmos“ či na druhú stranu po Paneurópsku vysokú školu (pre pamätníkov budova bývalého Národného výboru).

Park, zeleň a na Bratislavu až nevídaný pokoj je lákadlom pre široké okolie a preto tu môžete stretnúť mamičky kočíkujúce svoje ratolesti, dôchodcov oddychujúcich v družných debatách na lavičkách či omladinu preháňajúcu sa na bicykloch nie len z iných častí Ružinova, ale aj z iných častí Bratislavy. O tento stav sa nemalou mierou pričinili aj obyvatelia, ktorí v minulosti svojpomocne sídlisko zveľaďovali výsadbou. Medzi nich patrili aj starí rodičia, Martina Patoprstého, ktorí na Ostredkoch bývali od 60tych rokov. V súčasnosti je jeho syn už štvrtá generácia rodiny, ktorá má pevné korene na Ostredkoch a aj preto im súčasný stav nie je ľahostajný.

Pomaly to bude rok čo sme sa ako obyvatelia Ostredkov zomkli a začali sa aktívne zaujímať o veci verejné. K aktivite nás vyburcoval podnikateľský zámer, ktorý rátal s výstavbou siedmich bytových domov, štyroch garážových domov a troch polyfunkčných domov priamo zasadených do súčasného stabilizovaného územia Ostredkov bez ohľadu na jestvujúcu zeleň a názor obyvateľov. Táto výstavba sa má diať v horizonte desiatich rokov!

Rovnako je od narodenia ružinovčankou aj Viera Hlavenková, ktorá iniciovala petíciu proti tzv. Revitalizácii Ostredkov. Dúfajme spolu, že naša snaha, keď sme v zime pozbierali 4500 podpisov, nevyjde nazmar.

Následne sa roztočil kolotoč pravidelných stretnutí s predstaviteľmi mestskej časti, vystúpení aktivistov na miestnom či mestskom zastupiteľstve a sľubov volených zástupcov. Žiaľ realita je taká, že miestny úrad ešte stále nepodnikol potrebné kroky k tomu, aby neželanej výstavbe zabránil. Napríklad obstaraním územného plánu zóny, ktorým sa dá konkrétne územie regulovať tak, aby boli presne stanovené koeficienty zelene, zastavanosti, atď. Nádeje na pomoc a aktivitu sme vkladali do starostu, ktorý zakaždým sľúbil obstarávanie územného plánu zóny a do miestnych poslancov zvolených za Ostredky, ktorí tu priamo žijú a výstavba sa ich taktiež bytostne dotýka. Žiaľ ani z jednej strany sme sa pomoci nedočkali. O to smutnejšie je vidieť potom na plagátoch tváre, ktoré sa pýšia tým, ako zabránili výstavbe…

Apropo výstavba: stavebná jama na Sputnikovej ulici má byť čoskoro vyriešená. Ak sa pýtate ako, tak vedzte, že výstavbou bytového domu. Podľa nám dostupných informácií je však pod už vykopanou jamou bývalý muničný sklad a hneď vedľa je pri Tipose uložený jedovatý odpad z bývalej Dimitrovky. Je to všetko časovaná bomba. A možno to bude postavené tiež v rekordne rýchlom čase ako administratívna budova spoločnosti Lidl na Obežnej ulici, ktorá vyrástla 16 metrov od obytného domu bez toho aby sa vôbec niekto unúval obyvateľov susedného domu prizvať ako účastníkov konania. Stavebnému úradu ako účastník konania postačil aj obecný chodník, ktorý delí pozemok spoločnosti Lidl od obytného domu. V rovnakom štýle sa pokračuje prestavbou bývalých internátov na Ružinovskej 1 na byty, pred ktorými má byť na úkor zelene vybudované parkovisko. Záhadou je aj rekonštrukcia priestorov pri Polárnej, resp. Súmračnej ulici. Nechajme sa prekvapiť, aký architektonický kúsok tam opäť vyrastie…

Nemala by sa mestská časť radšej venovať obnove športovísk či detských ihrísk, ktoré nám tu pred očami chátrajú? Pri tejto otázke nám pán starosta odpovedal, že pozemky na ktorých sú zdevastované športoviská a ihriská nie sú v správe mestskej časti. Tým problém pre neho skončil… A čo riešenie parkovania, opravy chodníkov, doplnenie chýbajúcich smetných košov? Čo za 4 roky urobili naši volení zástupcovia pre to, aby sa tieto veci niekam pohli? My veru na Ostredkoch za posledné štyri roky veľa odvedenej práce nevidíme…

Z toho dôvodu sme sa ako sklamaní občania rozhodli priložiť ruku k dielu nielen ako občianski aktivisti, ale priamo ako poslanci miestneho zastupiteľstva a pomohli zblížiť obyvateľov s dianím v samospráve. Mestská časť musí svoje zámery prerokovávať s občanmi a prihliadať na ich názory, potreby a konštruktívne nápady. Je potrebné aby samospráva plnila svoj prvotný účel, ktorým je služba občanom. Našimi ďalšími víziami ako zlepšiť každodenný život sú moderné a funkčné športoviská či detské ihriská. Park na Ostredkoch je ideálnym miesto pre komunitné stretnutia obyvateľov za účelom hier a aktivít pre deti i dospelých, organizovanie workshopov (napr. o zdravom životnom štýle), blších trhov či búrz pre mamičky s deťmi alebo len pravidelne ponúknuť možnosť stretnutia pre športuchtivých, psíčkarov a seniorov.

Takmer denne sa prechádzame po Ostredkoch a radi by sme videli sídlisko plné spokojných obyvateľov. Aj preto nás pri kandidátoch na poslancov za Ostredky prekvapili takí, ktorí majú trvalý pobyt v inej časti Ružinova. Bude vôbec taký človek hájiť v zastupiteľstve Vaše záujmy? My budeme!

Vaši – ešte stále aktivisti

Viera Hlavenková (č.2) a Martin Patoprstý (č.12)

Propagacia

Jeden komentár k “Kto sme a za čo bojujeme”

 1. Dobrý deň.
  Na Ružinovskej ulici sa pred križovatkou s Tomášikovou – smer do centra – v rannej dopravnej špičke zbytočne vytvára kolóna vozidiel.
  Jednoznačne tu je potrebné vytvoriť plnohodnotný odbočovací jazdný pruh smerom doprava.
  Však dopravné riešenie tejto magistrály sa naprojektovalo a začalo realizovať pred viac ako päťdesiatimi! rokmi. Foto prikladám:
  http://ba.foxy.sk/displayimage.php?pid=2420
  Jednoznačne to skvalitní životné prostredie, lebo ten zanedbaný trávnik po pravej strane ťažko eliminuje emisie vyprodukované týmito vozidlami.
  Treba pána primátora Valla presvedčiť, že jeho téza ,,Už žiadne cesty na úkor zelene“ tu neobstojí.
  P.S. Pritom v rámci developerských projektov v meste sústavne vznikajú nové asfaltové a betónové plochy 🙁

  S pozdravom.
  Juraj Kravec – ružinovčan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.