Zámer firmy Riston

Vždy pre čerstvé informácie navštívte sekciu Novinky.

Navrhovaný zámer „Revitalizácia sídliska Ružinov Ostredky“ predložený firmou Riston s.r.o. je tendečne nazývaný „revitalizáciou“, pričom ide o zahusťovanie sídliska desiatimi novými  stavbami, až do výšky 11 poschodí, a rozšírenie statickej aj dynamickej dopravy na úkor zelene. Projekt by sa mal skôr nazývať anti-revitalizácia, pretože celkový efekt bude presne opačný – viac áut v uličkách, väčšia prašnosť, nižšia svetelnosť, zastavanie zelených parkov, detských ihrísk alebo sprejazdnenie slepej ulice pred škôlkou Stálicová. Navyše nové stavby zabránia skutočnej revitalizácii nášho sídliska. Stačilo by opraviť zopár chodníkov a aj parkovacích státí je dosť na záchytných parkoviskách, ktoré sú do 200 metrov od domov. Vyjadrujeme preto nesúhlas s týmto zámerom, ktorý podložíme petíciou, a veríme v zamietavé stanovisko od kompetentných úradov.

Naše hlavné námietky proti navrhovanému zámeru:
zahusťovanie sídliska štyrmi garážovými domami a šiestimi panelákmi priamo v parkoch
výrub 250 vzrastlých stromov pre naplnenie parkovacích státí pre nových obyvateľov
sprejazdnenie slepých ulíc, napr. pred škôlkou Stálicová, kde môžu prísť deti k úrazu
zvýšenie počtu obyvateľov a s tým aj dynamickej dopravy, hlučnosti, hustoty stavieb, zelene….

Skutočnú revitalizáciu by mala riešiť mestská časť Ružinov a nie jednotlivá osoba a revitalizácia by mala byť súčasťou širokej verejnej diskusie, z ktorej vznikne územný plán. Súčasný územný plán mesta Bratislavy pritom neodporúča zahusťovanie nášho sídliska.

Návrh je nekvalitne spracovaný, pretože ráta so zabratím súčasnej infraštruktúry, ktorú nenahrádza ako napríklad státia smetných košov alebo prašiakov. Tiež navrhuje riešenie detského ihriska na streche garážového domu, čo je nepraktické. Toto je riešenie pre mestá s obrovskou hustotou, kde nemajú iné východisko a nie pre Ružinov, ktorý je známy svojou skvelou parkovou vybavenosťou.

Navrhovateľ spoločnosť s ručením obmedzeným (zákl. imanie iba 10.000 Eur) nemá skúsenosti s projektami takýchto rozmerov, pričom má v pláne stavať na sídlisku vyše 10 rokov, čo znamená ďalšie obmedzenia pre obyvateľov počas tejto doby. Nechceme tu ďalšiu možnú pohromu v podobe rozostavaných stavieb, výkopových jám a ďalších obmedzení. Pripomíname že v susedstvách už stoja pamätníky nedostavaných projektov ako napríklad bývalý obchodný dom Ružinov – nazývaného aj „Hiroshima“ alebo projekt Sputnik – po ktorom ostala len stavebná jama na sídlisku.

Vizualizácia s popisom jednotlivých stavieb (kliknutím na obrázok sa zväčší):

suhlasite1

Navrhovaný stav je zobrazený tiež na mapke:

novy_stav

Návrh si detailne môžete preštudovať na portáli Min. životného prostredia: http://www.enviroportal.sk/sk/eia/detail/revitalizacia-sidliska-ruzinov-ostredky-bratislava