Zmena hraníc riešeného územia – rozšírenie úz. plánu zóny

Ako sme informovali v poslednom článku, na miestnom zastupiteľstve starosta mestskej časti Bratislava – Ružinov povedal, že požiadal Hlavné mesto SR Bratislava o súhlas s rozšírením hraníc riešeného územia. Dôvod bol taký, že z pripravovaného územného plánu zóny Ostredky vypadla časť sídliska, kde obyvateľov trápi problematická dostavba administratívnej budovy spoločnosti LIDL Slovakia. Pevne veríme, že sa to stalo iba nedopatrením či nepozornosťou.

Vzhľadom k tomu, že medzi časom spoločnosť LIDL Slovakia zverejnila svoj zámer vo výstavbe v tejto lokalite pokračovať ďalšou viacpodlažnou budovou na úkor zelene sme dňa 29. 1. 2015 iniciovali stretnutie s primátorom mesta, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia obyvateľov Obežnej ulice a okolia miestni poslanci z Ružinova, Martin Patoprstý a Slavomír Drozd. Následne sme sa rozhodli ísť aj dňa 5. 2. 2015 na mestské zastupiteľstvo a verejne požiadať primátora mesta o súčinnosť a urgentnú kladnú odpoveď na žiadosť o rozšírenie hraníc riešeného územia. Primátor prisľúbil zaoberať sa problémom a urgentne ho riešiť.

Posudzovanie vonkajších vplyvov na životné prostredie (tzv. EIA) na ministerstve životného prostredia skončilo a ústredný orgán štátnej správy skonštatoval, že stavba nebude mať dopad na životné prostredie. Žiaľ skonštatoval tak aj napriek našim písomným námietkam, ku ktorým sa ani neunúval vyjadriť… V súčasnosti je už podaná investorom žiadosť o záväzne stanovisko na hlavnom meste. Pokiaľ magistrátni úradníci rozhodnú kladne, tak ďalšej stavbe na našom prekrásnom zelenom sídlisku už zrejme nezabránime. Aj preto sme opäť v mene obyvateľov aj poslancov na poslednom miestnom aj mestskom zastupiteľstve žiadali dvoch kľúčových mužov (starosta mestskej časti a primátor hl. mesta) o pomoc a obaja verejne prisľúbili bezodkladne tento problém riešiť.

O ďalších aktualitách ohľadne pripravovaného územného plánu zóny na Ostredkoch budeme pravidelne informovať. Najbližšie miestne zastupiteľstvo je dňa 10. 3. 2015 a mestské dňa 26. 3. 2015.

Martin Patoprstý

V prípade otázok, podnetov či pripomienok ma neváhajte kontaktovať na patoprsty.martin@gmail.com

2 komentáre k “Zmena hraníc riešeného územia – rozšírenie úz. plánu zóny”

  1. Návrh na zmenu územného plánu a zmenu hraníc riešeného územia z februára 2015 absolútne a zase nič nerieši. Dokonca z náčtru sa zdá, že ešte viacej sa vyšlo developerovi v ústrety. Občianski aktivisti a obyvatelia v 2. polovici roka 2014 vyvíjali vysoké úsilie na záchranu dotknutého územia, takže aj teraz zachráňte sídlisko Ostredky v miestnej časti Ružinov. Ak sa dopustí devastácia Ostredkov tzv. revitalizáciou Ostredkov (aj pri zohľadnení zmeny hraníc riešeného územia), tak zničia jedno z najkrajších miest v Bratislave dlhodobo budovaných – vyše 45 rokov – pričom zo sídliska odídu obyvatelia, služby a občianska infraštruktúra a sídlisko ostane „mŕtve“ a opustené na veľa rokov (minim. 10 rokov). Potom sa chce znovuoživať sídlisko? Veď je to scestné a abslútne sa nevychádza prosbám a požiadavkam občanov a dlhoročných obyvateľov Ostredkov v miestnej časti hl. m. Bratislava – Ružinov.
    Juraj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.