Žihadielko zapichol obchodný reťazec aj na Ostredkoch

Aj Vám sa stáva, že v poslednej dobe vyskakuje súťaž o detské ihrisko Žihadielko na Vás z každého rohu? Na Ostredkoch táto nemecká spoločnosť svoje žihadielko zapichla už pred časom, keď zrovnala so zemou Stredné odborné učilište (SOU) na Ružinovskej ulici, ktoré tu bolo od roku 1962. Pre tých, ktorí si už nepamätajú, ako SOU na Ružinovskej vyzeralo, prikladám pár archívnych záberov:

Na porovnanie pridávame aktuálne zábery toho istého priestranstva, na ktorých si každý pozorný čitateľ iste všimne „zanedbateľné“ rozdiely v počte stromov či zelene všeobecne a parkovisko, ktoré bolo v tej dobe z polovice verejné pre obyvateľov (v čase, keď ešte nebol taký problém s parkovaním).

Už iba detailom pri tomto drastickom úbytku verejnej zelene a parkovacích plôch je fakt, že Bratislava prišla o komplexné učilište s internátom, ktoré súkromníkovi aj s rozľahlými pozemkami predal Bratislavský samosprávny kraj.

Dokonca sa do súkromného vlastníctva dostala aj verejná prístupová komunikácia!

Po krátkom faktografickom exkurze ideme k podstate témy Žihadielko. Okrem devastácie zelene a uzavretia parkoviska rampami totiž zmizlo z tohto pozemku aj krásne futbalové ihrisko a namiesto neho vyrástla celoslovenská centrála spoločnosti. Opäť fotografie na porovnanie:

A opäť aktuálny stav. Zmizlo ihrisko, zmizli stromy a vyrástla centrála spoločnosti a parkovisko.

Vtedy to nikoho z predstaviteľov spoločnosti netrápilo a nemali potrebu ponúkať samosprávam či ľudom ihriská. Naopak, vtedy sa potrebovali na trhu etablovať, podchytiť si ho a to aj za cenu zničenia školy, zelene, stromov a ihriska. A presne s touto centrálou spoločnosti náš príbeh pokračuje ďalej. Spoločnosť sa úspešne etablovala, rozšírila a potrebovala ďalšie administratívne priestory. Čo urobila spoločnosť, ktorá pri stavaní detských ihrísk uvádza nasledovné? „Na Slovensku sme dosiahli postavenie, ktoré nám umožňuje a zároveň nás aj zaväzuje angažovať sa v oblasti spoločenskej zodpovednosti. Takto môžeme spoločnosti aspoň z časti vrátiť späť to, čo nám dala. V našich spoločensky zodpovedných aktivitách určite chceme pokračovať aj naďalej, budúcnosť nám totiž nie je ľahostajná.“

Spoločnosť začala svoju 4-poschodovú centrálu rozširovať tak, že vznikla prístavba 17 metrov od susedného 4-poschodového obytného domu za podozrivých podmienok stavebného úradu, ktorý „zabudol“ tento susedný dom uviesť ako účastníkov konania a tí nemali právo sa k stavbe vyjadriť. Začal kolotoč petícií, sťažností  a stretávania sa obyvateľov s predstaviteľmi spoločnosti a predstaviteľmi samosprávy. A keďže to bolo pred komunálnymi voľbami v roku 2014, tak rôzni kandidáti na všemožné funkcie sa s obyvateľmi stretávali a sľubovali, no stavba popri tom rástla ďalej. Samozrejme sa ju zastaviť nepodarilo, a tak leto 2014 strávili obyvatelia Obežnej a Družicovej de facto na stavenisku, kde sa pracovalo od šiestej rána až do nočných hodín. Písalo sa o tom aj v Bratislavských novinách či v SME.

Práve v tej dobe sa obyvatelia snažili dohodnúť sa so spoločnosťou, ktorá dnes rozdáva veľkoryso ihriská, aby im aspoň na tom kúsku, ktorý ostal medzi ich domom a centrálou spoločnosti, dali dole plot a urobili ihrisko. Obyvatelia nepochodili, tak požiadali aspoň o to, aby vysadili stromy a dali im pár lavičiek ako „bolestné“ a budú si žiť v susedskom spolunažívaní ďalej. Odpoveďou na to bolo postavenie trafostanice ešte bližšie k obytnému domu a nainštalovanie snáď 20 kamier, ktoré zasahovali do bytov obyvateľov! Sťažnosti ľudí na príslušné štátne inštitúcie pokračovali a trvalo niekoľko mesiacov, kým na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva postavila spoločnosť k trafostanici protihlukový plot. Samostatnou kapitolou pri tom je, že meranie hluku museli žiadať obyvatelia opakovane, pretože výsledky boli záhadne v norme a úrad nekonal… To, že medzi tým dostal starší obyvateľ na prízemí porážku (údajne z toho hluku), je iba ďalšou mozaikou do príbehu. Resumé tejto časti je teda to, že namiesto ihriska sa obyvatelia dočkali plotu, trafostanice a kamier.

Spoločnosť sa napokon predsa len rozhodla urobiť na svojom pozemku niečo pre voľnočasové aktivity. Ani zďaleka to však nepripomínalo happy end, pretože to mala byť ďalšia 4-poschodová budova s jedálňou či fitnes centrom a ďalším parkoviskom, samozrejme súkromným… Tým by bol definitívne pochovaný posledný pozostatok zelene na pozemkoch spoločnosti, kde bola 40 rokov škola, zeleň a stromy. A opäť tajne bez toho, aby obyvatelia o tom vedeli a mali možnosť sa k tomu vyjadriť. Našťastie cez Enviroportál na to prišli a začali konať. Citácia zo stanoviska Okresného úradu: „Polyfunkčný objekt má byť súčasťou administratívneho areálu firmy. Svojou architektúrou má objekt nadväzovať na administratívny charakter existujúcich objektov. Jedná sa o objekt s troma NP a jedným PP. Priestory na prízemí objektu budú využívané na stravovanie a relax.“

Je chvályhodné, že spoločnosť sa takto o svojich zamestnancov stará, ale odstrániť plot a postaviť jedno ihrisko pre obyvateľov na tomto obrovskom pozemku by ich už určite nezruinovalo a dokázali by, že to so svojou kampaňou myslia úprimne.

Tlak aktívnych obyvateľov, ktorí na rozdiel od cez poľných podnikateľov stojacich za touto spoločnosťou majú vzťah k územiu a zeleni, napokon vyslyšal Ivo Nesrovnal a stavbu zatrhol. Písali sme o tom aj na našej stránke. V súčasnosti je na Ostredkoch už stavebná uzávera a pripravuje sa územný plán zóny, ktorý snáď navždy ponechá tento pozemok zelený ako memento na žihadielko, ktoré tu bolo zapichnuté.

OZ Naše Ostredky

2 komentáre k “Žihadielko zapichol obchodný reťazec aj na Ostredkoch”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.