Vitajte na smetisku a pripravte sa na ohniská potkanov a vtáčej chrípky

Článok nám prišiel mailom od obyvateľky Ostredkov so žiadosťou o zverejnenie. Je to naozaj na zamyslenie, že sme dokázali odvrátiť rôzne developerske pokusy o zničenie nášho krásneho sídliska a zároveň si ho takto znečisťujeme sami… 

Neberte to, ako šírenie poplašnej správy, ale smutnú predpoveď toho, čo nás čaká, ak sa tu niečo nezmení.

Toto je fotografia urobená dnes ráno pod oknami na Sputnikovej ulici. Áno, je to pečené kačacie stehno.

A toto je fotografia spred dvoch dní – koža z bravčového kolena,

neďaleko ktorej o niekoľko hodín pribudli kuracie stehná

  

a o 300 metrov ďalej ponúkali naši susedia dezert v podobe lineckých koláčikov.

Pre vegetariánov sú zas pripravené šupky z jabĺčok rozhádzané pozdĺž celého paneláka na Mesačnej ulici.

Neviem ako vám, ale mne sa z toho teda poriadne dvíha žalúdok a začínam sa báť príchodu jari, pretože nás pravdepodobne nečaká nič dobré.

Nie je to iba problém posledných dní. Švédske stoly pod panelákmi nachádzam už niekoľko rokov. Puding, celý kastról cestovín, zelené mäso, plesnivé klobásy, segedínsky guláš… Vraj to ľudia vyhadzujú pre mačičky a psíky. Uvedomte si, že žiadny normálny majiteľ nedovolí svojmu psovi zožrať skazené jedlo z vašej chladničky, takže tým, čo robíte, kŕmite neočkované túlavé mačky, ktoré môžu tehotné ženy a vaše deti nakaziť toxoplazmózou a inými vážnymi ochoreniami – a potkany, ktoré prenášajú ešte horšie choroby a tie mačky, na ktoré sa spoliehate, sa potkanov boja. Takže keď príde na lámanie plesnivého chleba, vôbec nám nepomôžu.

Podľa deratizátora Zdena Jaška nás môžu premnožené potkany prekvapiť už vo februári. Len čo sa na niekoľko dní výraznejšie oteplí, vylezú zo svojich úkrytov a dobre napapané sa začnú množiť a robiť si poriadnu žúrku v okolí našich panelákov a v našich kanalizáciách. Takže nebuďte prekvapení, ak o niekoľko mesiacov bude na vás z toaletnej misy žmurkať špinavý potkan, pretože aj to sa stáva a nie je to až také výnimočné. A to je vlastne ten lepší prípad. V stupačkách po rekonštrukcii sa dokážu prehrýzť aj mimo toalety a nasťahujú sa priamo k vám.

No ešte nebezpečnejšie sú vtáky, ktoré si na lineckých koláčikoch a mäse takisto radi pochutia – rôzne dravce, havrany, či straky. V období, keď sa deň čo deň objavujú nové ohniská vtáčej chrípky môžeme choré jedince prilákať priamo do nášho parku. Preto bolo pred niekoľkými rokmi, keď vtáčia chrípka vypukla prvý krát, prísne zakázané akékoľvek dokrmovanie holubov aj túlavých mačiek.

Prosím, susedia, zamyslite sa trošku nad tým, ako sa správate. Ja už niekoľko rokov tie vaše plesnivé zvyšky pod panelákmi zbieram, ale je to nechutné a prakticky to vôbec nepomôže. Potkanom stačí pachová stopa, ktorá pod tou kožou z bravčového kolena môže ostať aj niekoľko týždňov a hoci som ju už zdvihla a vyhodila, prejdú pár metrov a najedia sa z misiek pre mačky, ktoré  nechávate v kríkoch. A tie mačky sa budú len prizerať.

Nemajte mi to za zlé, takisto milujem zvieratá, ale ak chcete chovať mačku, zoberte ju k veterinárovi, dajte ju zaočkovať a kŕmte ju doma. Nerobte z môjho milovaného parku smetisko a nepozývajte mi domov potkany, ktorých sa bojím. Peňazí tiež nemám nazvyš a deratizácia nie je lacná záležitosť, na ktorú sa budeme musieť poskladať všetci. A – mimochodom – vyhadzovanie jedla je priestupok, za ktorý vám mestská polícia môže uložiť pokutu až do výšky 33 eur. Overovala som si to, takže už o tomto probléme vedia a majú oči na stopkách.

Majte ich, prosím, na stopkách aj vy a keď uvidíte zo susedného okna letieť zvyšky zemiakov, alebo kapustnice, pošlite suseda to okamžite pozbierať a ukážte mu tento blog. Pretože ak budeme žiť na smetisku, musíme rátať so všetkým, čo život na smetisku prináša.

 

2 komentáre k “Vitajte na smetisku a pripravte sa na ohniská potkanov a vtáčej chrípky”

  1. Buďme radi, že na našom sídlisku je ešte niekoľko voľne žijúcich mačiek. Ak by totiž oni neboli, tak len potom by ste videli tie kolónie vykŕmených potkanov. Je ale pravda, že je neestetické hoci kde odhadzovať zvyšky potravy, aj keď s dobrým úmyslom nakŕmiť voľne žijúce mačičky, alebo vtáky. Hlavne večne uškriekané a otravne straky sú primárnymi spotrebiteľmi tejto nespotrebovanej ľudskej potravy a mačkám zostane len čo straky a vrany nenájdu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.