Rozhovor s architektkou Bratislavy

Na portali atlas.sk bolo mozne polozit otazku architektke Bratislavy Ingrid Konrad. Okrem ineho dostala aj otazku ohladom Ostredkou:

Naše Ostredky:  Dobrý deň pani architektka, v kontexte Vašich údajných vyjadrení, že Ružinov stále znesie zahustenie, dovoľujeme si Vás požiadať o odpoveď, či ste mali na mysli aj stabilizované územia sídlisk. V súčasnosti totiž na území Ostredkov bojujeme práve proti pripravovanému zahusteniu nášho sídliska na úkor zelene. Petíciu za cca 1 mesiac podpísalo 4 655 obyvateľov aj preto, lebo investor zverejnil zámer výstavby, ktorému by musel predchádzať výrub do 200 stromov v krásnom 50-ročnom parku. Možno územie poznáte. Tento veľkorysý priestor na Ostredkoch naprojektovaný v 60-tych rokoch 20. storočia stále plní svoju funkciu, pričom by mal byť skôr chránený ako unikát pre ukážku ako sa verejné priestory majú projektovať. V tejto súvislosti preto privítame aj Váš názor na spomínaný zámer spoločnosti RISTON zahustiť naše sídlisko. Vopred ďakujeme za odpoveď. Iniciatíva Naše Ostredky

Ingrid Konrád: Ďakujem za otázku, územie poznám. Aj architekti mi boli ich zámer predstaviť. Už vtedy sme hovorili o tom, že vôbec úmysel dostavovať napríklad štítové steny domov, stavať podzemné parkoviská atď. treba s obyvateľmi intenzívne rozdiskutovať. Nemám informácie, či sa takáto verejná prezentácia zámeru uskutočnila. Vnímam, že zo strany Ružinova je požiadavka na zmeny územného plánu, kde by sa mali zafixovať ako zeleň vnútrodvory, respektíve lineárne parky, čo ja podporujem, len súčasná dikcia územného plánu plochy pod 0,5 ha nerieši. Určite by sa tieto veci mali riešiť v územných plánoch zón ohraničením možnosti zastaviteľných a nezastaviteľných území. Bude to témou aj nového územného plánu mesta. Každý vstup do stabilizovaného územia, ak vôbec o takýchto vstupoch budeme uvažovať, by mal byť v kontexte jeho kvality, alebo by mal priniesť jej zlepšenie, pretože v Bratislave máme stabilizované územia, ktoré sú stabilizované zástavbou, ktorá z hľadiska štruktúry, polohy územia vrámci mesta a kvality architektúry a verejného priestoru nie sú ochranyhodné. K tomu iste Ostredky nepatria.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.