OZ Naše Ostredky oslavuje 5 rokov!

Čas beží neuveriteľne rýchlo a v tomto roku oslávime 5. narodeniny nášho občianskeho združenia. OZ Naše Ostredky vzniklo v hektickej situácií, kedy hrozila výstavba 12 objektov na našom sídlisku, ktorá bola odhadovaná v časovom horizonte 10 rokov. Inak povedané, z nášho krásneho sídliska by sa pre celú jednu generáciu stalo stavenisko a vzhľad sídliska i unikátneho parku by bol navždy zmenený.

Vtedy sa vyformovala skupina aktívnych obyvateľov a vyzbierala petíciu vyše 5 tisíc podpisov proti tomuto absurdnému zámeru. Spoločne sme apelovali na starostu, primátora, poslancov, posielali podnety na okresný úrad, na ministerstvo životného prostredia atď… Aby sme mali väčšiu silu a mohli vystupovať aj ako právnická osoba, tak sme založili OZ Naše Ostredky. Naše OZ bolo aj súčasťou druhej veľkej petície (vyše 3 tisíc podpisov), kedy sa nám aj vďaka protestom pred Primaciálnym palácom podarilo zastaviť aj výstavbu na Astronomickej.

Neľahký boj sa nám dočasne podarilo v oboch prípadoch vyhrať a Ostredky ako jediné sídlisko v Ružinove má stavebnú uzáveru. Zároveň sa začal spracovávať územný plán zóny, ktorý pripomienkovalo stovky obyvateľov na základe našej aktivity, čo je snáď aj celo bratislavský a možno celo slovenský rekord.

Naše OZ dokonca dalo námet na vznik ďalších lokálnych OZ na Trnávke, Pošni, Prievoze a inde a naštartovalo pohyb mnohých aktivít po Ružinove. Okrem osvetovej činnosti proti výstavbe sme začali aktívne spolupracovať s obyvateľmi a lokálnymi združeniami či podnikateľmi a pravidelne organizujeme komunitné spoločenské akcie. Všetky akcie sa už ani nedajú vymenovať, ale pár spomenieme: pravidelné brigády, úpravy ihrísk a verejných plôch, pikniky, mikulášske či halloweenske párty, šarkaniáda, vybudovanie fitnes ihriska, spolupráca pri založení komunitnej záhrady a mnoho iných…

Samozrejme toto všetko by nebolo možné bez aktívnych a skvelých obyvateľov a susedov a preto jedno veľké ĎAKUJEME patrí všetkým, ktorí nás podporujú, starajú sa o naše sídlisko a chodia na naše akcie. Skrátka NAŠE OSTREDKY.

Aby však nebolo všetko také idylické a ružové, tak je treba povedať aj druhú stranu a to, že Ostredky sú rozparcelované na množstvo pozemkov a väčšina našich zelených plôch, ihrísk a verejných plôch sú v súkromných rukách! Z toho dôvodu nie je možné rekonštruovať napríklad ihriská v parku pri Planetke, na Mesačnej či na Súmračnej. Celý park je v rukách súkromných osôb, vďaka ktorým sa nedajú upraviť bývalé verejné WC pri Budúcnosti a ktoré ani nedali súhlas na nové ihrisko v parku. Dokonca nedali súhlas ani na umiestnenie petangového ihriska, pingpongového stolu či záhradného šachu v parku… O tomto a mnoho  ďalšom budeme informovať už čoskoro a budeme žiadať si zobrať náš park späť!

Nebudeme však končiť negatívne a preto záverom predstavujeme malú pozornosť, ktorú sme  pre vás dali vyrábať a budeme zdarma distribuovať na sídlisku 🙂

Za OZ Naše Ostredky:

Martin Patoprstý

2 komentáre k “OZ Naše Ostredky oslavuje 5 rokov!”

  1. Ako môže mat sídlisko Ostredky stavebnú uzáveru keď sa veselo stavia na Lúke medzi ulicami Sputnikova a ulici Planét ??? T
    Čo dostali výnimku alebo to nikto nevidí…pokial viem tak tá stavba povolenie nedostala

    1. Stavebne povolenie bolo vydane este pred vyhlasenim stavebnej uzavery. Aj napriek tomu, ze povodne stavebne povolenie najvyssi sud zrusil, tak sa podpisalo na novo!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.