Ostredky v rukách developerov?

IMG_9823

Ružinov, ako mu to už vyplýva z názvu bol vždy spojený so zeleňou a prírodou. Prirodzeným zahusťovaním sa časom z neho stala najlukratívnejšia časť Bratislavy práve preto, lebo aj napriek pomerne hustej výstavbe stále ostávali voľné zelené plochy, ktoré Vás dokázali myšlienkami dostať preč z mesta a cítili ste sa naozaj ako v prírode. Poslednou takouto nepoškodenou časťou ostávajú dnes Ostredky, nad ktorými sa však už začalo zmrákať a developeri si brúsia zuby na sídlisko plné zelene s kompletnou občianskou vybavenosťou. Tak ako veľa verejných priestranstiev nielen v Ružinove, ale v celej Bratislave, aj tu je problém s vlastníckymi vzťahmi a mnoho pozemkov je bez listu vlastníctva, prípadne v súkromných rukách.


Takto vyzerá srdce Ostredkov dnes a aj časť týchto pozemkov je ohrozená:

IMG_9805 IMG_9812 IMG_9813 IMG_9817 IMG_9819 IMG_9820IMG_9818 IMG_9821

Prvou veľkou jazvou na tomto krásnom sídlisku, bola plánovaná výstavba bytového domu Sputnik na Sputnikovej ulici, ktorá vďaka aktívnym obyvateľom, ktorí sa nevzdali a dohnali stavebníka až na najvyšší súd doteraz nestojí. Stavebník však stihol krásnu lúku celú zničiť a oplotiť, čiže dnes majú ľudia z bytov výhľad namiesto na zeleň na mesačný kráter, z ktorého pravidelne vyliezajú hlodavce a dokonca v letných mesiacoch aj hady!

Zelená lúka na Sputnikovej pred rokmi:

sputnik

A mesačný kráter dnes:

sputnik_004

Na konci roku 2015 starosta Pekár vydal stavebné povolenie, ktoré našťastie doposiaľ nie je správoplatnené, pretože sa obyvatelia opäť odvolali.

ciara21

Najväčší šok prišiel v roku 2013 kedy na verejnosť presiakli informácie o zámere tzv. „revitalizácie“ Ostredkov. V tomto ušľachtilom názve sa však na prekvapenie všetkých obyvateľov neskrývala oprava chodníkov, verejných priestranstiev či detských ihrísk, ale doslova a do písmena hulvátske zahustenie sídliska 10 budovami! Tento smelý zámer „revitalizácie“ dokonca ponúkal také absurdity ako detské ihrisko na streche garážového domu alebo vybudovanie „kultúrneho pavilónu“ priamo v parku.

suhlasite1

Ihneď sa zmobilizovala skupina aktívnych obyvateľov, ktorí začali petičnú akciu, pravidelné návštevy miestneho i mestského zastupiteľstva, písanie na dotknuté inštitúcie a šíriť osvetu medzi obyvateľmi. Výsledkom bolo vyše 5 tisíc podpisov pod petíciou proti výstavbe a prerokovanie petície na miestnom i mestskom zastupiteľstve. Obyvatelia požadovali na oboch fórach jediné. Stabilizovať územie formou územného plánu zóny a vyhlásenie stavebnej uzávery, ktorá by toto čisté územie zanechala v dnešnom stave aj pre ďalšie generácie. V decembri 2013 sa tak aj stalo a miestne zastupiteľstvo prijalo uznesenie, ktorým žiadalo začať obstarávať územný plán zóny.

Obyvatelia sa tešili, že ich snaha nebola márna a občania ešte stále v tomto štáte niečo dosiahnu. Dnes sa píše už apríl 2016 a územný plán zóny rovnako ako stavebná uzávera sú stále iba akýmsi vzdušným zámkom…

Medzičasom dokázal husársky kúsok aj nadnárodný gigant Lidl, ktorý na Ostredkoch v minulosti kúpil pozemky kde bola stredná škola a futbalové ihriská a vybudoval svoju predajňu a celoslovenskú centrálu. Ľudia si povedali: „V poriadku, zrejme škola nebola vyťažená a deti sa už futbal asi nehrávajú a aspoň máme blízko lacné potraviny.“ To však bol iba začiatok. V roku 2014 sa obyvatelia Obežnej ulice zobudili na hluk pod ich oknami a centrála Lidlu sa začala rozširovať priamo do ich zorného pola 16 metrov od bytovky. Dostavba nešla verejnou vyhláškou, ani neboli obyvatelia prizvaní ako účastníci konania. V čase tropických horúčav museli celé leto strpieť pri otvorených oknách prašnosť, hluk a často nevyberavý slovník robotníkov.

lidl_ostredky1

Ako bonus im Lidl zamedzil jediný prístup ku električkám (a paradoxne aj ku vlastnej predajni) plotom a obyvatelia museli začať stavbu obchádzať cca 250 metrov cez sídlisko, aby sa dostali k hlavnej ceste.

IMG_0203

V roku 2015 prišiel ďalší šok pre obyvateľov, kedy sa objavil zámer stavať 4 poschodovú administratívnu budovu na poslednom kúsku zelene, ktorý ostal po bývalej škole. Opäť sa zaktivizovali obyvatelia a kolotoč miestnych a mestských zastupiteľstiev, písania na inštitúcie a stretávania sa pokračoval, tento krát s pozitívnym koncom a hlavné mesto vydalo nesúhlasné stanovisko k investičnému zámeru. Informovali sme o tom v článku na tejto stránke.

Červenou je vyznačená plocha zelene, ktorá nenávratne zmizla a modrou plocha, na ktorej sme výstavbu pre túto chvíľu oddialili.

lidl

Približne v tom istom čase sa začala prerábať aj budova bývalých internátov vedľa školy na byty, ktoré opäť znepríjemňovali obyvateľom tejto lokality v letných mesiacoch život. Povedali si: „no čo prežijem, veď byty treba a aspoň sa prestavala stará budova na modernú“. To však vtedy nevedeli, že arogantný stavebník im zaberie chodník, ktorý užívali od nepamäti a nový nepostaví, pretože sa zrejme nedohodol so správnymi ľuďmi na mestskom zastupiteľstve a tí mu neprenajali pozemok na chodník a vybudovanie odbočovacieho pruhu, čím nemohol splniť podmienky stavebného povolenia a tým pádom ani skolaudovať stavbu. Ak si myslíte, že je to nejaký zásadný problém, tak sa mýlite. Obyvatelia v nových bytoch bývajú, parkujú na zeleni, vychádzajú priamo na hlavnú cestu, po ktorej chodí MHD a starousadlíci prišli o svoj chodník…

Takto to vyzerá dnes, namiesto chodníka parkovisko a parkovacie miesta zriadené v zeleni:

IMG_0204

IMG_0205 IMG_0206

Medzitým v roku 2015 sa začal pripravovať územný plán zóny s riešeným územím, ktoré paradoxne túto časť sídliska nelogicky vyňalo. A to dokonca takým spôsobom, že jedna z bytoviek bola rozdelená do riešeného územia a mimo neho na polovicu. Na to sme úrad upozornili a riešenie územie sa rozšírilo na celé sídlisko. (Vtedy sme ešte mysleli, že ide iba o omyl spracovateľa)

uzplan

Dúfali sme, že týmto všetkým sme si už vyčerpali problémy so stavbami a v roku 2016 sa konečne dočkáme územného plánu zóny a stavebnej uzávery a budeme mať opäť na Ostredkoch našu oázu pokoja. Všetko tomu nasvedčovalo, spracovali sa prieskumy a rozbory a opätovne sa rozbehlo aj konanie o stavebnej uzávere. Viac info tu: http://www.ruzinov.sk/sk/content/view/uzemny-plan-zony-ostredky

Ako perličku z týchto prieskumov a rozborov uvádzame, že územie lúky a borovicovej aleje v okolí Súmračnej je tiež podľa územného plánu určené na výstavbu:

IMG_0201 IMG_0202

Behom marca nás však čakal úplný šok, pretože v priebehu jedného týždňa sa objavili Jóbove zvesti o výstavbe dvoch 9 poschodových bytoviek na Astronomickej, ktorým má za obeť padnúť krásny parčík na konci Ostredkov, v ktorom boli len nedávno vysadené nové stromy. Opäť sa začali aktivizovať obyvatelia a začína obdobie návštev zastupiteľstiev, úradov a vypisovania petícií, listov, žiadostí a sťažností.

Takto vyzerá predmetné priestranstvo dnes:

IMG_2634 IMG_2635

A takýto je zámer Hlavného mesta:

IMG_2900 IMG_2901

Aj napriek tomu, že objednávateľ dokumentácie (Generálny investor Bratislavy) nám v odpovedi v zmysle Zákona o slobodnom prístupe k informáciám tvrdil, že neplánuje v tejto lokalite stavať, tak skutočnosť je zrejme iná, čo nám potvrdili odpoveďou na žiadosť v zmysle vyššie uvedeného zákona na Hlavnom meste:

211

Už viete prečo bolo toto územie vyňaté z pôvodných zámerov územného plánu zóny? Viete si predstaviť ešte viac zahltenú Ružinovskú autami? Pri výstavbe nových domov oproti cez cestu nás zrejme čaká totálny dopravný kolaps.

A tým čierny marec pre Ostredky nekončí…

Najprv sa objavili v parku záhadní merači verejného priestranstva zrovna v miestach, kde mali stáť stavby, ktoré majú „revitalizovať“ naše sídlisko a do reči im s nami nebolo:

IMG_2898 IMG_2899

A v tomto týždni sa objavila na sídlisku záhadná delegácia s česky hovoriacimi hosťami, ktorým ktosi „domáci“ veľmi presvedčivo ukazoval kde všade sa v parku bude stavať, čo všetko pôjde preč a kde budú všetky tie dostavby. Dokonca sám sa s úsmevom čudoval tomu, že: „nechápem ako mohlo mesto povoliť garáže v strede pod tým parkom“. Jeden z obyvateľov ich náhodne zachytil v parku, vypočul a odfotografoval. Takto vyzerala delegácia, ktorá už videla v našom parku nové domy a garáže:

image2 IMG_2801 IMG_2805 IMG_2810

Podľa pôvodného zámeru „revitalizácie“ má byť veľká časť tohto územia zastavaná a väčšina stromov vyrúbaná:

IMG_0117

Táto  „revitalizácia“ sa má natiahnuť podľa plánov na cca 10 rokov! Tu už naozaj ostáva rozum stáť a bežní smrteľníci ako my zrejme nikdy nepochopia ako sa vôbec s takým niečim môže uvažovať…

Nad Ostredkami sa zmráka a posledná takmer nedotknutá časť Ružinovskej zelene je nechránená pred bezohľadnými a dravými developermi, ktorí sa už vidia ako predávajú byty v novostavbách. Už vieme prečo tak dlho trvá obstarávanie územného plánu zóny a vyhlásenie stavebnej uzávery. Pretože sú tu vyššie ciele, ktoré nám ako bežným smrteľníkom nemali byť známe do poslednej chvíle kedy by sa objavili buldozery a bágre a bolo by už neskoro…

Apelujeme preto na Váš všetkých, ktorým na Ostredkoch a našej krásnej zeleni záleží, aby ste sledovali našu stránku a šírili tieto informácie ďalej. Čaká nás zrejme ťažký boj s nerovným nepriateľom a budeme potrebovať každého z Vás!

OZ Naše Ostredky

P.S. V prípade záujmu o pomoc alebo ak máte ďalšie informácie kontaktujte nášho poslanca za Ostredky Martina Patoprstého.

9 komentárov k “Ostredky v rukách developerov?”

 1. Prajem pekný deň,
  viete uverejniť link. kde nájdeme projektovú dokumentáciu k plánovaným dvom 9 posch vežiakom?

  Ako plánujú parkovacie miesta? Už začalo stavebné konanie na MČ Ružinov?
  Radi by sme sa prihlásili ako účastníci stavebného konania.

  Ďakujem

  Peter
  Družicová 1

 2. co na to starosta mestskej casti co na to stavebnz urad? co na to obyvatelia? to si nevedia zvolit niekoho, kto by na stavebnom urade spravil poriadok?

 3. Všetko pravda, ale ako obyvateľ Ružinovskej 1 sa v tomto prípade musím zastať developera, ktorý mal seriózny záujem tam nový chodnik postaviť, taktiež tam už naň mal prichystaný materiál. Prečo sa tak nestalo, to sa treba opýtať pána Buocika, určite Vám to rád vysvetlí. V podstate mesto developerovi neumožnilo naplniť svoje vlastné požiadavky na kolaudáciu, tak z toho aspoň ustúpili po niekoľkých mesiacoch naťahovačiek a vyhral zdravý rozum. BTW, z tých zelených parkovacích miest sa teším, keďže sa ukázalo, že parkovacie miesto nemusí nevyhnutne znamenať betón. Nehovoriac o tom, že vďaka tým všetkým parkovacím miestam susedia v okolí netrpia z ešte väčšieho parkovacieho utrpenia. PS: mám strašne rád Ostredky a môžete so mnou počítať v boji proti likvidácii parkov, či onej „revitalizácie“.

Komentáre sú zakázané.