Nový školský pavilón a telocvičňa na ZŠ Ostredková

Nový školský pavilón a telocvičňa na ZŠ Ostredková sa začína stavať v najbližších dňoch. Základná škola Ostredková 14 je jediná základná škola na Ostredkoch a svoju históriu začala písať v roku 1966. V minulosti prešla názvami Základná škola SNP a Základná škola Štefana Majora. 30. novembra 2016 sme si na slávnostnej akadémií pripomenuli 50. výročie vzniku školy.

Už vtedy pani riaditeľka avizovala, že súčasné kapacity nepostačujú. Aktuálne školu navštevuje vyše 800 detí a tlačia sa aj v priestoroch, ktoré neboli pôvodne určené na školskú výučbu. O malej telocvični ani nehovoriac…

V roku 2019 sa zrekonštruovalo komplexne aspoň športovisko v rámci areálu a začalo plnohodnotne slúžiť deťom zo školy aj verejnosti.

Problém s kapacitou to ale nevyriešilo. My sme však nezaháľali a pripravovali sa na realizáciu. V spolupráci s pani riaditeľkou aj tanečným klubom M+M pôsobiacim na Ostredkovej sa zrealizovala projektová dokumentácia na nový pavilón spĺňajúci najvyššie kritéria súčasných trendov vo výučbe a najmodernejšiu školskú telocvičňu v Bratislave a mohli sme sa uchádzať o príspevok zo štrukturálnych fondov EÚ.

Na jar tohto roka (2022) bol vďaka skvelej koordinácii starostu MČ Ružinov Martina Chrena s Bratislavským samosprávnym krajom a županom Jurajom Drobom náš projekt medzi úspešnými uchádzačmi a bol nám schválený nenávratný príspevok v sume vyše 2,7 milióna Euro!

Situácia už bola taká zúfala, že sme si museli dokonca v najbližšom školskom roku „požičať“ priestory na Strednej stavebnej škole pri Planetke, aby sme mohli všetky deti z Ostredkov umiestniť na Ostredkoch. V opačnom prípade by hrozilo, že budú navštevovať iné školy po celom Ružinove… Vieme, že niektorí rodičia s tým mali problém, ale ako pani riaditeľka, tak aj úradníci na miestnom úrade či župe a aj my ako poslanci za Ostredky sme robili čo bolo v našich silách, aby deti ostali na Ostredkoch. Deti budú mať na stavebnej škole krásne nové triedy a zriadený vlastný vstup a niektorí to majú dokonca bližšie ako na Ostredkovú. Viete si predstaviť, že namiesto toho by ste museli z Ostredkov chodiť s deťmi do školy v Ružovej doline alebo až na Nivy?

Na záver jedna úsmevná archívna popiska ku historickým fotografiám z roku 1966, kde sa uvádza aj zaujímavosť z otvorenia školy a to, že sa škola nestihla otvoriť na čas: „V sídlisku na Ostredkoch sa pre deti začal nový školský rok to radostnejšie, že dostali peknú modernú 25 triednu školu. No i napriek veľkému úsiliu, vyučovanie na škole sa začne až od 5.septembra, pretože niektoré učebne treba dať ešte do poriadku. Do novej školy bude chodiť vyše 1000 žiakov predbežne na dve smeny.“

Problém sa vyriešil pred vyše 55 rokmi a vyrieši sa aj teraz. Na budúci školský rok nám už budú všetci našu novú školu len závidieť 😊

 

Vaši poslanci za Ostredky:

Martin Patoprstý, Vladimír Sirotka, Maroš Mačuha

 

Zdroj: archív TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.