Nesúhlas s výstavbou nájomných bytov

Obyvatelia Ostredkov vyjadrujú nesúhlas s plánovanou zástavbou na súčasnej ploche ochrannej zelene medzi obytnou zástavbou na Astronomickej a frekventovanou Ružinovskou ulicou.

Dôvody:
1. Návrhované objekty architektonicky a esteticky narušia prostredie svojou hmotou, ktorá sa na ostredkoch vôbec nevyskytuje. Vśetky okolité stavby sú líniové. Bodové stavby sa do daného prostredia nehodia. Navrhované objekty tiež nerešpektujú stavebnú čiaru okolitej zástavby.
2. Navrhovaná 9-podlažná zástavba zatieni 4-podlažnú susednú bytovú zástavbu a výrazne zhorší kvalitu bývania z dôvodu blízkosti, nedostatku svetla a priameho pohľadu do bytov. Rovnako byty na Ružinovskej 1 stratia priame osvetlenie, a to z dôvodu, te tieto byty sú orientované iba na východ a teda akákoľvek zástavba z východu im znemožňí zdravé preslnenie bytu. (Vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR č. 259/2008)

3. Obslužná doprava novej zástavby zo severu navrhovaného objektu vnesie prašnosť priamo do bytov susednej bytovky. Táto už je obsluhovaná zo severu, takže po novom bude z oboch strán obkolesená asfaltovými plochami a teda bude sálaním zo spevnených plôch prehrievaná a sužovaná prachom a hlukom.
4. Výstavbe a hlavne plánovanej podzemnej garáži by museli ustúpiť existujúe zdravé stromy, čo by negatívne ovplyvnilo mikroklímu a tiež zvýšilo hluk z električkovej trate v obytnej zóne. Stromy by mohli byť znova niekde vysadené ale v okolí kvoli rezsiahlym pozemkom Lidlu absentujú voľné zelené plochy. Súčasná zeleň ochladzuje prostredie a zamedzuje prenosu hluku a prachu od cesty a električkovej trate.
5. Park je využívaný psíčkarmi, od ktorých má mesto nemalé prostriedky. V susedstve je výcvikový areál pre psy a v susednej budove R1 je veterinár. Ak prídu aj o tento park, budú musieť venčiť viac v hlavnom parku, kde sa hrajú malé deti, čo zvýši napätie.
6. Zahusťovanie výstavby v okrajových častiach mestskej časti Ružinov je proti konceptu obytných zón a poškodzuje dobré meno Ružinova a Ostredkov ako príjemného miesta na život s dostatkom zelene.
Návrh plánovanej výstavby:
image
Priestor dnes:
image2

Od pána starostu prišla nasledovná odpoveď k uvedeným námietkám:

Ďakujem za Váš email. Mestská časť zatiaľ nedisponuje zo strany hlavného mesta informáciami o takomto zámere. Na základe podnetov občanov počas miestneho zastupiteľstva, som ale inicioval stretnutie s primátorom Bratislavy.

Následne plánujem zvolať verejné prerokovanie k investičnému zámeru – výstavbe nájomných bytov na Astronomickej ulici o ktorom budeme verejnosť informovať.

S pozdravom

Dušan Pekár

starosta MČ Bratislava-Ružinov

4 komentáre k “Nesúhlas s výstavbou nájomných bytov”

  1. Zdravím vás, presne toto isté na nás pán primátor chystá v lokalite Rača Rendez, ulica Na pasekách, kde plánuje postaviť nájomné byty v zanedbanej záhrade (vo vlastníctve mesta – o ktorú sa mesto desaťročia nestará, no kosíme a upratujeme ju my) na konci ulice. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby ulica nebola už dnes preťažená, s akútnym nedostatkom parkovacích miest, s nevysporiadanou a nefunkčnou kanalizáciou a každovečerne (každonočne) prakticky neprejazdná, čo by bolo katastrofou v prípade požiaru, či potreby akútnej zdravotníckej pomoci. Mesto 30 rokov kašle na veľa lokalít, a potom, keď sa mu to hodí, rozhodne sa zastavať každú zelenú plochu, len aby si vyriešilo akútny problém …bez ohľadu na to, aké ďalšie problémy tým v daných lokalitách vyvolá. Pritom, je niekoľko lokalít, ktoré sú vhodné na zrevitalizovanie a výstavbu nájomných bytov, len by to chcelo viac peňazí a úsilia. Zanedbaných objektov a pozemkov vo vlastníctve mesta, či štátu, je na území Bratislavy stále dosť. Ako príklad uvediem bývalý areál Matador – Obnova (pri železničnom priecestí smerom z Rače na Rendez), ktorý roky chátra, množia sa v ňom hlodavce, sem-tam tam občas niečo vyhorí, aj keď sa zdá, že už nie je čo podpáliť. A to nehovorím o lokalite Žabí majer, ktorá je stále odstrkovaná, no keby sa z nej urobila slušná obytná zóna so všetkými službami, získali by na tom všetci.

  2. Sidlisko Ostredky bolo naprojektovane a postavene v 60-70-tych rokoch. Bola navrhnuta zastavba, zelen, infrastruktura, parky, zelene plochy. Ako si moze dovolit mesto predavat developerom pozemky a uvazovat s nejakou vystavbou v ramci sidliska, ktore bolo raz naprojektovane a postavene ako celok? Zmenili sa nejak podmienky? Potrebuju ludia menej zelene ako pred 50-timi rokmi? Zvladnu prijazdove komunikacie viac aut ako v tomto roku?
    To, ze mesto a mestske casti nedokazu hospodarit so zverenymi peniazmi neznamena, ze maju ziskavat peniaze do kasy predajom a odkrajovanim casti ucelenych stvrti. Tie pozemky su zelen a patria obyvatelom tohto sidliska, nie vam na magistrate, aby ste za ich odpredaj ziskavali tucne rabaty. Aky moze mat primator iny zaujem pri predaji pozemku a povoleni takejto vystavby, ako vsimne od developera? Vy ste tu na to, aby ste sa o tu zelen za nase peniaze starali a nie ju likvidovali. Pokial si toto neuvedomujete, chodte predavat hotdogy, alebo nieco, kde budete menej skodit.

  3. Vystavba nájomných bytov na Astronomickej ul. lokalita Ostredky považujem za absolutne nezodpovený
    pristup zo strany vedenia HM Bratislava a podľa môjho názoru zo strany p. Nesrovnala starotu HM ktorý
    zrejme ani nevidel prostredie a skutočný stav kde sa uvažuje s výstavbou čo považujem smutné.
    Len pre informáciu o dotknutej bytovke Družicova 2-10 v ktorej sa totalne zhoršia životné podmienky:
    20 bytov ma všetky okna situované do priestoru výstavby
    40 bytov okrem kuchyň všetky ostatne miestnosti t.j.spálne a obyvačky do priestoru vystavby

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.