Náš pohľad na kúpu pozemkov pri Štrkoveckom jazere

                Ružinov má lokality, ktoré sú “sväté”. Pre nás všetkých je to na prvom mieste náš park. Určite nám dáte za pravdu, že napr. aj Park A. Hlinku, Park Kukkorelliho, Daxnerov, či jazerá Rohlík, Štrkovec a iné plochy. Práve Štrkovecké jazero bolo predmetom búrlivej diskusie na miestnom zastupiteľstve a schválilo sa odkúpenie pozemku a parkoviska pri jazere za 2,2 mil. Euro. Všetci traja vaši poslanci za Ostredky sme hlasovali za odkúpenie tohto pozemku. Keďže  podobné, ba dokonca väčšie problémy s pozemkami máme aj my na Ostredkoch, tak sa pri tejto kúpe chceme postaviť pred vás čestne a férovo, rovnako ako nás denne stretávate pri škole, škôlke, venčení psa, na prechádzke v parku alebo aj v Planétke.

                Žiadna časť Ružinova a zrejme ani Bratislavy nemá tak unikátnu polohu ako naše Ostredky a zároveň toľko súkromných pozemkov na verejných priestranstvách, s ktorými nevie pohnúť. Okrem iného nemôžeme opraviť parkoviská pri Kozmose alebo na Jesennej, nemôžeme modernizovať ihriská na Mesačnej, v parku alebo na Súmračnej, nemôžeme rozšíriť existujúce školské kapacity prístavbou, ani postaviť nový pavilón na parkovisku za školou. Nemôžeme prechádzať ku Ružinovskej na zastávky MHD od Ostredkovej, Galaktickej, Obežnej či Raketovej, lebo je tam plot… a mnoho iného čo všetko nemôžeme. Nemôžeme preto, lebo sú to súkromné pozemky. Preto, lebo v minulosti sa napáchali krivdy, za ktoré by v slušnej spoločnosti museli niesť zodpovední vinu a spovedať sa minimálne občanom, ak nie súdom.

                Podobných problematických pozemkov je v Ružinove viacero. Medzi najznámejšie patria okrem Ostredkov parkovisko na Palkovičovej, parkovisko na Hraničnej, parkovisko na Štrkoveckom jazere, parkovisko pri Rotunde na Martinčekovej a obrovské množstvo ciest, chodníkov, či detských ihrísk. V roku 2019 sa začali vyjednávania s majiteľmi pozemkov na Ostredkoch, na Hraničnej a na Štrkoveckom jazere. Aj keď sme veľmi chceli, tak žiaľ, nepodarilo sa nám pri Ostredkoch s majiteľmi pozemkov nájsť kompromisnú reč, viac tu.

                Naopak vyjednávací tím zložený zo zástupcov všetkých poslancov, ktorý rokoval s majiteľom pozemkov na Štrkovci bol úspešnejší a začalo sa rokovať o odkúpení pozemku. Jeden z poslancov dokonca mal právo v zmysle due diligence (nahliadanie a kontrola do účtovných dokladov) skontrolovať oprávnenosť všetkých nákladov vlastníka pozemkov. Návrh vlastníka pozemkov bol 3,3 mil. Euro. Vyjednávaním sa prišlo k sume 2,2 mi. Euro. Aby sme boli úplne fér, tak treba poznamenať, že existuje z minulosti znalecký posudok na 508 tis. Euro, kedy si však mestská časť dala naceniť iba parkovisko a nie stavebný pozemok. Ten odborný znalec ohodnotil na 1,2 mi. Euro. Kúpna cena vlastníka pozemku z roku 2008 bola na úrovni cca 1,8 mil. Euro. Tak ako to býva pri obchodných rokovaniach, tak kúpno-predajná cena je vždy dohodou kupujúceho a predávajúceho. Predávajúci odmietol verejne ísť pod sumu 2,2 mil. Euro.

                Teraz sa vrátime naspäť na Ostredky, aby sme si túto situáciu názorne demonštrovali na príklade pozemkov p. Kováča. Ten ich kúpil v minulosti údajne za cca 1 mil. Euro. Je zrejmé, že za túto cenu ich nikdy nepredá a oficiálne sa vyjadril na rokovaniach, že jeho cena je na úrovni 6 mil. Euro. Druhá alternatíva z jeho strany bola, že ak mu dovolíme „aspoň niečo“ postaviť, tak nám pozemky predá lacnejšie alebo ak mu dovolíme postaviť dve bytovky na parkoviskách (Mesačná, Jesenná), tak nám ostatné pozemky prevedie za 1 Euro. S týmto sme samozrejme nesúhlasili a naše rokovania skončili. Rovnako je nám však jasné, že p. Kováč je v prvom rade developer a podnikateľ a je si vedomý svojej pozície a reálnej hodnoty pozemkov, ktoré vlastní. Ak by sa s ním dohodla cena na úrovni len polovice požadovanej sumy, t.j. 3 mil. Euro, tak stále by to bola trojnásobne vyššia cena za akú pozemky kúpil a samozrejme by na tom ako špekulatívny podnikateľ náležite zarobil. Ak by takáto ponuka bola na stole, tak určite budeme žiadať starostu a poslancov o podporu návrhu a robili by sme všetko pre to, aby sa raz a navždy rozsekol gordický uzol Kováč = Ostredky. Rovnako ako pri Štrkovci by to bolo za vyššiu cenu, rovnako by mohli iní poslanci či občania namietať, že takto sa správny hospodár nespráva, že to nie je ekonomická a že sme dali súkromnému podnikateľovi, ktorý špekulatívne kúpil pozemky dali zarobiť. Áno, priznávame, že rovnako ako pri Štrkovci by to zrejme tak bolo, ale aj napriek tomu si myslíme, že ak vieme tak vzácne pozemky ako Štrkovecké jazero či park Ostredky dostať opäť do rúk nás všetkých a rozvíjať ich modernou záhradnou architektúrou, ihriskami, športoviskami či oddychovými zónami, tak musíme pre našu budúcnosť naprávať chyby minulosti aj za cenu toho, že to bude stáť nemalé finančné prostriedky mestskej časti, teda nás všetkých. Stará ľudová múdrosť hovorí, že pôda je to najcennejšie čo máme a my urobíme všetko preto, aby sa „naša“ pôda stala opäť raz a navždy naozaj našou!

Poslanci za Ostredky

Martin Patoprstý

Vladimír Sirotka

Maroš Mačuha

Jeden komentár k “Náš pohľad na kúpu pozemkov pri Štrkoveckom jazere”

  1. A čo taky Viskup a Viskupová? Byty, ktoré sa nachádzajú na nevysporiadaných pozemkoch – pozemky vo vlastníctve sukromníkov na ktorých stoja bytové domy.
    Podľa znaleckých posudkov je cena bytu o radovo 10-20 tisíc nižšia (záleží od rozlohy) práve vďaka nevysporiadaným pozemkom.
    Mieni sa to riešit? Už je únavné súperiť a čakať na negatívne vyjadrenia, keď sa to ťahá veľa rokov. A neúspešne. Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.