Dotácia na predzáhradky

Tých z vás, ktorí sa staráte o predzáhradky, ale aj tých, ktorí o tom ešte len uvažujú, za rozhodla Mestská časť motivovať materiálnou podporou v hodnote 200 Euro ročne. Na stránke katalog-rastlin-matrialu.pdf (ruzinov.sk) si môžete vybrať z bohatej ponuky záhradných rastlín a drevín, ako aj materiálu na výsadbu.

Dôležité je posúdiť typ predzáhradky, či je plocha viac v tieni alebo na slnku, pripadne či je pôda vhodná na ten ktorý druh rastliny. Keďže výber je veľký, radi by sme vám poradili, ktoré z ponuky rastlín by ste si mohli vybrať. Osobne by sme boli radi, keby bolo v Ružinove viac ruží, preto kto má viac času na starostlivosť, môže siahnuť po kríkových alebo ešte lepšie stromčekových ružiach. Ruže však vyžadujú oveľa viac ošetrovania, okrem okopávania a vyplievania aj pravidelné strihanie, prípadne aplikácie postrekov proti škodcom a chorobám. Odmenia sa ale krásnymi kvetmi. Na druhej strane sú veľmi vďačné okrasné trávy, ktoré sú naopak nenáročné a po uchytení sa nepotrebujú okrem zálievky v najteplejšom období prakticky žiadne zásahy. Čo sa týka kvetov na slnečné stanovištia odporúčame Astry, ktoré kvitnú na jeseň a kvety zotrvávajú až do prvých silnejších mrazov. Skombinovať ich môžete so Zvončekmi rôznych tvarov, veľkostí a farieb, ktoré kvitnú dlhodobo počas celého leta. Potrebujú ale priebežne zavlažované stanovište. Echinacea je nenáročná, bohato kvitnúca trvalka, ktorá je atraktívna pre opeľovače, včely i motýle, ktoré jej výsadbou iste potešíte. Pre dobrú arómu ale aj jemné fialové kvietky odporúčame aj Levanduľu, ktorá je vhodná aj do skaliek.

Do polotieňa je veľmi pekný Kamzičník (Doronicum), ktorý kvitne na jar. Veľké žlté kvety sú výrazné a lákajú hmyz. Stálozelená Liriopa s hustými trsmi úzkych listov a fialovými kvetmi je ideálna pre podrasty pod drevinami. Pre takýto podrast je vhodný aj Zimozeleň, ktorý vytvára husté stálozelené porasty a ktorý treba sadiť vo väčších skupinách. Z väčších kríkov by sme odporúčali Muchovník alebo Drieň, z menších Ľubovník alebo Nátržník a na doplnenie starších živých plotov okolo našich bytoviek je k dispozícii aj klasický  Vtáčí zob.

Všetky novo vysadené rastliny odporúčame namulčovať kôrou pod ktorú treba dať geotextíliu alebo obyčajné noviny. Zamedzíme tak rastu burín a tiež udržíme v pôde vlhkosť.

Výber rastliniek je ale oveľa väčší, takže kto sa v záhradníckej problematike vyznáte si prídete určite na svoje!

V prípade akýchkoľvek otázok sa môžete obrátiť aj na vašich poslancov Martina Patoprstého, Vlada Sirotku alebo Maroša Mačuhu, ktorý má záhradnícke vzdelanie a venuje sa problematike zelene v Ružinove. Radi vám poradíme s výberom aj s celým procesom vybavenia žiadosti.

Nech nám Ružinov a Ostredky prekvitajú!

3 komentáre k “Dotácia na predzáhradky”

  1. Dobrý deň,
    chcem vám poďakovať že sa staráte aj o okolie na Ostredkoch a preto som sa rozhodol využiť tuto možnosť pred našim bytovým domom zriadiť trvalkový záhon. Vďaka spolupráci sa nám to podarilo. Dúfam že záhon bude z roka na rok krajší a prinesie to potešenie všetkým obyvateľom bytovky.

    Pekný deň.

  2. Dobrý deň, akým spôsobom sa dajú získať kvety na vysadenie do predzáhradky v rámci projektu Dotácia na predzáhradky? Ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.